صحبت های صریح نخبگان اصفهانی با رئیس جمهور
صحبت های صریح نخبگان اصفهانی با رئیس جمهور
جمعی از نخبگان استان اصفهان هم اکنون مشغول دیدار با رئیس جمهور هستند.

به گزارش الماس، در ادامه برنامه‌های سفر رئیس جمهور به استان اصفهان، سید ابراهیم رئیسی هم اکنون مشغول دیدار با جمعی از نخبگان استان اصفهان در دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان (واحد خوراسگان) است.

در این نشست صمیمی شماری از نخبگان، استادان دانشگاه و پژوهشگران اصفهانی به همراه برخی از مقامات استانی حضور دارند.

مدیریت فضای مجازی، افزایش دوره تنفس تسهیلات بانکی، افزایش سقف تسهیلات بانکی، تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و تکمیل ۱۲۰۰ واحد تولیدی از جمله محورهای گفتگوی نخبگان در این نشست بود.

*برای جراحی های اقتصادی باید بیشتر با مردم صحبت شود

حجت الاسلام مهدی امینی در این نشست اظهار کرد: سه قلم گران شد اما در حومه آن بسیاری اقلام گران شد، در حالی که تاکید شد چیزی گران نشود اما در شهرستان ها و مراکز استان اینگونه نبود

این نخبه استان عنوان کرد: در شروع سال التهابات وجود دارد و نیاز بود صبر کنید ابتدای سال بگذرد و سپس جراحی اقتصادی انجام شود و بهتر بود برای این طرح بیشتر با مردم صحبت شود.

وی تاکید کرد: مطالبه ای که خصوصا از سوی خانواده شهدا مطرح می شود این است که مدیریت فضای مجازی آن بیش تر در دست صهیونیست هاست و تمام زیرساخت ها در اختیار آن ها قرار گرفته است که نیاز است فکری برای فضای مجازی شود

*دوره تنفس تسهیلات اهدایی به تولیدکنندگان کم است

بعیدی فعال اقتصادی و تولیدی دیگر سخران این جلسه اظهار کرد: مشکل اساسی واحد تولیدی ها تسهیلاتی که به تولیدی داده می شود با دوره تنفس کم آن است و اصل و فرع پس از آن تقسیط می شود.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه سقف تسهیلات در استان بسیار کم است و نیاز این است که این سقف افزایش پیدا کند گفت: ۱۲۰۰ واحد تولیدی در استان داریم که با بیش از ۶۰ درصد ظرفیت مشغول به فعالیت هستند و نیاز به حمایت دارند.

وی با اشاره به افزایش قابل توجه قیمت مواد اولیه اظهار کرد: مطالبات از دستگاه های تولیدی گاهی با تاخیر چند ساله انجام می شود که نیاز به تغییر رویکرد دارد.

بعیدی افزود: همچنین ظرفیت ۵ هزار مگاوات برق خورشیدی نیز یکی از طرح ها در استان است که نیاز به حمایت دارد.

* سه رئیس جمهور قبلی رودخانه زاینده رود را ویران کردند

محمدی نماینده کشاورزان اصفهان در این جمع اظهار کرد: خدا را شکر می کنم که شخص حقوقدان رئیس قوه مجریه کشور است؛ کل کشور با هم برادریم اما قلب تپنده اصفهان در حال قطع شدن است.

این فعال حوزه کشاورزی با بیان اینکه طبق ماده ۱۵۹ و ۱۸۵ قانون مدنی و ماده ۴۴ توزیع عادلانه آب حقابه کشاورزان به رسمیت شناخته شده است؛ اذعان کرد: سه رئیس جمهور قبلی رودخانه زاینده رود را ویران کردند و ما به عنوان یک کشاورز و یک اصفهانی دست شما را می بوسم و خواهش می کنم به خاطر اصفهان خواسته جاری بودن زاینده رود را پیگیری کنید.

*بارگزاری ها بر زاینده رود زیاد شده است

وی با بیان اینکه همه می خواهیم این آثار ۵۰۰ ساله اصفهان تخریب نشود، عنوان کرد: در سال ۹۷-۹۸ دو هزار و ۲۰۰ میلی متر بارندگی شد ۶۰ میلیوت لیتر آب به تالاب گاوخونی رفت، اما در سال ۱۳۷۴ دو هزار میلی متر بارنگی شد، یک میلیارد مترمکعب آب به تالاب گاوخونی رفت و این یعنی بارگزاری در این رودخانه زیاد شده است.

محمدی ادامه داد: وزیر شما تحت فشار برخی استان ها می خواهد طرح بن-بروجن را اجرا کند، آیا درست است که شغل جدیدی با از بین بردن هزاران شغل ایجاد کنند؟

وی پیرامون پیشنهاد خود گفت: خود وزارت نیرو اعلام کرده است که چنانچه بهشت آباد و تونل سوم کوهرنگ باز بشود باز هم ۶۰۰ میلیون لیتر کمبود آب داریم، زاینده رود دیگر تحمل دستور، مصوبه و قانون ندارد؛ دستور دهید این کمبود آب جبران شود

*برای طیور و حوزه کشاورزی وزارت خانه داریم اما برای مشکلات اجتماعی و خانواده نه!

یک فعال اجتماعی اظهار کرد: در کشور ما برای طیور و حوزه کشاورزی آب و …وزارت خانه داشته و برای زیر ساخت های اجتماعی و برای حوزه خانواده زیر ساختی نداریم

وی ادامه داد: ما نیاز داریم وزارت امور اجتماعی و خانواده داشته باشیم و برای رصد و پایش صورت بگیرد و نیاز به وزارتخانه مستقل برای این امور وجود دارد

*اگر به داد این شهر نرسیدیم تاریخ فرهنگ این شهر فرو خواهد ریخت

این فعال اجتماعی عنوان کرد: در اصفهان آب حیات این شهر است و این تمدن اصفهان در حال فرونشست است و اگر به داد این شهر نرسیدیم تاریخ فرهنگ این شهر فرو خواهد ریخت، در اثر بی توجهی و غفلت بی توجهی به میراث فرهنگی کشورهای اطراف ما استفاده کرده و آن را ضبط و به غارت می برند.

* بخش خصوصی دیگر توان آزمون و خطا ندارد 

رسول جهانگیری رئیس اتاق اصناف اصفهان و عضو هیئت مدیره اتاق ایران در این جلسه گفت: آقای رئیسی! اگر به بخش خصوصی توجه نکردید، اگر اقتصاد را دستوری کردید، هزینه آن را خودتان پرداخت می کنید.

وی افزود: کارفرمایی اگر کارگر خود را بیرون کرد، دوبرابر هزینه آن را دولت پرداخت می کند؛ هزینه بیمه بیکاری را دولت می دهد پس متضرر دولت است.

جهانگیری تصریح کرد: اکنون که دشمن دور تا دور مرزهای ما را گرفته، تمام مسئولین کلان را از لحاظ اقتصادی، از لحاظ سیاسی و از لحاظ معاهده های بین المللی دستشان را بسته است، دست بخش اقتصادی را نبندید و کمک بکنید تا همراه باشند.

رئیس اتاق اصناف اصفهان با بیان اینکه برای بخش خصوصی پشت درهای بسته تصمیم گیری می کنید و وقتی قطعی شد بخش خصوصی را فرامی خوانید، عنوان کرد: دو حالت پیش می آید؛ اولا نظرشان را لحاظ نمی کنید و بعد که نظرشان را لحاظ کردید، همان موقع بدون لحاظ کردن نظر بخش خصوصی تصمیم خود را عملی می کنید.

وی اظهار کرد: بخش خصوصی دیگر توان آزمون و خطا ندارد و تصمیماتی که در رابطه با بخش خصوصی می گیرید قبلا آن ها را در جلسات دعوت کنید.

جهانگیری خاطر نشان کرد: تصمیمات خلق‌الساعه و قوانینی که روز به روز می آید و عملا یک شخصی میخواهد کارش را انجام بدهد تصمیم بعدی و دستورالعمل بعدی صادر می شود.

رئیس اتاق اصناف اصفهان گفت: من هر موقع به تهران می روم آقای استاندار را در هواپیمای میبینم که برای رفع مشکلات مردم و راه انداختن کارهایشان به این وزارتخانه و آن وزارتخانه می روند، چرا باید اینگونه باشد؟! تفویض اختیار کنید، اتفاقی نمی افتد.

*قانون مالیات از حساب های شخصی اشتباه بزرگی است!

وی افزود: قانون مالیات از حساب های شخصی مردم که هنوز حساب شخصی با حساب اقتصادی تفکیک نشده است، اشتباه بزرگی است.

جهانگیری با بیان اینکه سال ۱۳۹۸ قانون مالیات بر دستگاه های کارتخوان ابلاغ شد، تصریح کرد: دولت قبل جرأت نکرد زیرساخت آن را آماده کند و نهایتا پایان فصل بهار ۱۴۰۰ دستورالعمل و قانون را ابلاغ کرد.

رئیس اتاق اصناف اصفهان در پایان خاطرنشان کرد: آقای رئیسی! شما اعتراضاتی را در نقاط مختلف کشور مشاهده کرده اید، اعتراضاتی در اوج نزاکت از سوی فعالان اقتصادی و اصناف، یک شعار سیاسی سرندادند اما واحد صنفی اش را تعطیل کرد.

*۳ میلیارد از کمبود آب در استان ناشی از تصمیماتی بوده که دولت های قبلی اندیشیدند 

صفوی عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان اظهار کرد: خوش آمد به رئیس جمهور می‌گوییم که به استانی آمدند که شش درصد مصالح کشور، شش درصد جمیعت کشور و ۲.۵ درصد آب کشور را دارد.

استاد دانشگاه اصفهان ادامه داد: این نامعادله زمانی پیچیده‌تر می‌شود که غیر از بار جمعیتی خود استان، ما نشست ۳ درصدی فولاد کشور، ۷۰ درصدی سیمان کشور رتبه اول آجر و سفال، رتبه اول دام و طیور کشور را داشته باشیم.

وی افزود: اکنون به کجا رسیدیم؟ امروز که در سال ۱۴۰۱ قرار داریم ۱۲ میلیارد متر مکعب کسری آب داریم، ۳ میلیارد از این کمبود ها ناشی از تصمیماتی بوده که دولت های قبلی اندیشیدند تا آب وارد استان بشود و آب از استان خارج بشود، به یزد و شهر های خارج از استان تعهد دادیم، به تعهدات انسانی عمل کردیم اما تعهدات آن‌ها عملی نشد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: امروز هم که قرار است آب از استان انتقال داده شود و آب تعهد داده شده را برای انتقال به استان خودمان درخواست میکنیم می‌گویند امکان پذیر نیست.  از رگ های خشکیده نمیتوان خون گرفت، رئیس جمهور دولت سیزدهم ما از شما انتطار داریم از خون گرفتن از رگ‌های خشکیده جلوگیری کنید، طرح هایی که قرار است از زاینده رود از این رگ های خشک بهره‌برداری شود نباید انجام شوند. خواسته‌‌ی ما به عنوان افرادی است که تخصصی در حوزه آب و محیط زیست فعالیت داریم، آب را میتوان به عنوان شاهراه حل تمامی مشکلات شناخت.

انتهای پیام/