نباید در کشورمان اسطوره ها را بسوزانیم/ محرم می تواند یکی از بهترین مربی های ایران باشد/ صحبت ها در یک برنامه تلویزیونی در مورد نویدکیا در خور جایگاه وی نبود
نباید در کشورمان اسطوره ها را بسوزانیم/ محرم می تواند یکی از بهترین مربی های ایران باشد/ صحبت ها در یک برنامه تلویزیونی در مورد نویدکیا در خور جایگاه وی نبود
مربی فوتبال گفت: به شخص یا گروه خاصی اشاره نمی کنم ولی ما نباید در کشورمان اسطوره ها را بسوزانیم و احساسی نباید عمل کرد، محرم می تواند یکی از بهترین مربی های ایران باشد و همین الان نیز هست ولی در رابطه با پرورش این سرمربی، مقداری عجله کردیم چرا که وی هنوز در ابتدای کار بود.

حسن شفیعی در گفتگو با خبرنگار الماس با اشاره به اینکه وضعیتی که سپاهان اکنون با آن روبروست وضعیت خوبی نیست، اظهار کرد: این تیم یک اسطوره را برای سرمربی تیم خود برگزید و سه سال با وی قرارداد بست، با تجربه ای که محرم نویدکیا داشت سپاهان توانست در جایگاه های دوم و سوم جدول لیگ برتر قرار بگیرد همچنین زمانی محرم روی کار آمد که زمان بازی های آسیایی بود ولی این تیم نتوانست در بازی های آسیایی نتیجه بگیرد.

مربی فوتبال عنوان کرد: همچنین یک مربی به نام مرزبان را به تیم اضافه کردند که یک سال با تیم بود و در لیگ گذشته از تیم جدا شد، به اعتقاد من با توجه به شرایطی که سپاهان اکنون با آن روبروست، رفتن محرم از سپاهان جالب نبود چرا که با اینکه سپاهان با محرم نتیجه دلخواه را نگرفت ولی بهتر بود محرم به این شکل از تیم جدا نمیشد و حداقل صبر می کردند تیم بسته شود و بعد محرم می رفت.

* با رفتن محرم، یک سری از بازیکنان کلیدی تیم سپاهان از تیم خارج شدند

شفیعی بیان کرد: هرچند که محرم نویدکیا انسانی نیست که برای تیم سپاهان بد بخواهد و باعث شود بازیکنان از تیم بروند ولی با رفتن محرم یک سری از بازیکنان کلیدی تیم سپاهان نیز قراردادشان تمام شد و از تیم خارج شدند، درست است که مبلغ قرارداد این بازیکنان بالا بود ولی شاید بعضی از آنها به خاطر محرم ماندند و قرارداد خود راتمدید کردند.

وی افزود: قراردادی با این بازیکنان در باشگاه سپاهان بسته شده بود که باشگاه های دیگر نمی توانستند این مبلغ هزینه کنند، این بازیکنان در تلویزیون و مصاحبه ها همیشه از سپاهان دم می زدند و تیمشان را دوست داشتند ولی اکنون تیم را رها کردند و به تیمهای دیگر کوچ کردند، احتمال داشت اگر محرم می ماند نیز این بازیکنان هم می ماندند اما رفتن محرم بهانه ای شد تا بازیکنان تیم را ترک کنند.

* خروج این بازیکنان به ضرر سپاهان است

حسن شفیعی با اشاره به اینکه خروج این بازیکنان به ضرر سپاهان است، اذعان کرد: به اعتقاد من با توجه به نفراتی که در تیم سپاهان بودند ، باید در هفته ۲۷ لیگ سپاهان به جای استقلال آن جشن را در ورزشگاه نقش جهان برگزار میکرد اما حال باید بنشینند و تمام دلایل را بررسی کنند تا متوجه شوند با توجه به هزینه ها و امکانات سطح بالایی که باشگاه داشت چرا سوم شدند.

شفیعی با بیان اینکه سپاهان در لیگ آینده با چالش روبرو خواهد شد چون بازیکنانی که رفتند باعث تقویت تیم های مقابل می شوند، ادامه داد: سال گذشته می بایست علاوه بر محرم نویدکیا، یک مربی تراز اول که تمرین دهنده خوب و کوچینگ خوبی بود به تیم اضافه می کردند تا درکنار همراهی کردن محرم، شرایط تیم را بهتر می کرد.

وی افزود: محرم از توانایی بالایی در سرمربی گری برخوردار و شکل خوبی به تیم داده بود که این را ما در کمتر تیمی در لیگ برتر دیدیم که یک سرمربی با آرامش بالاسر تیم بایستد و به تیم آرامش دهد، محرم با داوران کاری نداشت که البته در ایران کار نداشتن با کادر داوری کاربردی برای نتیجه ندارد، من در بازی ها می دیدم زمانی که تمام کادر تیم ها هماهنگ بایکدیگر برای نتیجه گرفتن با داور حمله می‌کردند، بعضی از آنها موفق می شدند.

حسن شفیعی توضیح داد: حتی در برخی بازی ها شاهد اخراج نیمکت نشینان، کادر، مربی و بازیکنان بودم ولی در تیم سپاهان به ندرت دیده می شد شخصی اخراج شده باشد، چند سال گذشته نیز شخصی در تیم سپاهان بنام تابش بود که می گفت در طول دوره فوتبالش فقط یکبار اخطار گرفته بود، محرم نیز به همین شکل عمل کرد.

مربی فوتبال گفت: اگر بخواهیم فوتبال کشور ما خوب شود مربیان نیز باید آموزش ببینند و متوجه شوند هرکس در جایگاه خودش فقط می تواند نظر دهد، محرم نویدکیا از نظر کیفیت اخلاقی سرمربی، خیلی خوبی بود، اگر این مربی در تهران و باشگاه های استقلال و پرسپولیس می بود رادیو و تلویزیون ارزش خاصی برایش قائل می شدند.

*محرم آرامش را بین تیم های سپاهان و پرسپولیس هدیه کرد

به گفته این مربی صحبتی که اخیرا در تلویزیون در مورد محرم پخش شد درخور جایگاه وی نبود و مردم دوستش داشتند، ما شاهد هستیم قبل از اینکه محرم سرمربی شود در تهران چه اتفاقی می افتاد‌ سپاهان چند زخمی داد، چه حرکات زشت و نابجایی برای سپاهانی ها انجام دادند ولی محرم آرامش را بین تیم های سپاهان و پرسپولیس هدیه کرد.

شفیعی خاطرنشان کرد: به شخص یا گروه خاصی اشاره نمی کنم ولی ما نباید در کشورمان اسطوره ها را بسوزانیم و احساسی نباید عمل کرد، محرم می تواند یکی از بهترین مربی های ایران باشد و همین الان نیز هست ولی در رابطه با پرورش این سرمربی، مقداری عجله کردیم چرا که وی هنوز در ابتدای کار بود.

وی متذکر شد: تجربه در بسیاری از عرصه ها از ارکان مهم بشمار می رود، نویدکیا از بهترین باریکنان ایران و چهره نابی بود که امثال وی کم پیدا می شود، این سرمربی درکنار یک مربی باتجربه خارجی و همچنین هوادارانی که محرم و تیم را بسیار دوست می داشتند می توانست تجربه بسیار مفید و کارایی را بدست آورد، جوادنکونام نیز از تجربیات کی روش استفاده کرد و آن تجربیات برایش خیلی خوب تمام شد.

حسن شفیعی اظهار کرد: آرزو دارم افرادی مانند محرم و دیگر مربیان مجربی که در اصفهان غریب واقع شدند، به موفقیت برسند، تیم های اصفهان اصولا از شهرهای دیگر برای لیگ برتر مربی و سرمربی انتخاب می کردند در صورتی که مربیان کارکشته بومی در این شهر وجود دارد.

مربی فوتبال عنوان کرد: مربیان خود را مفت نفروشند، نباید مهر مربی پایه روی مربی ها بخورد، ایراد ما این است که یک مربی یک دهه روی تیم های امید جوانان کار می کند و موفق عمل می کند ولی از وی به خوبی استفاده نمی کنند و جایگاه به این مربی ها نمی دهند باشگاه های سپاهان و ذوب آهن باید از وجود مربیان بومی نیز در تیمشان بهره ببرند.

شفیعی تصریح کرد: نباید یک سرمربی، تمام کادر تیم را دنبال خود بیاورد، مدیر باشگاه باید اجازه ورود افراد بومی در باشگاه و کادر تیم را بدهد، باشگاهی که می خواهد در تمام رده ها مقام بیاورد باید یک سرمربی را انتخاب کند که تمام خصوصیات را باهم دارا باشد، محرم یک اسطوره است و نباید با یک تفکر اشتباه، اسطوره ها را از بین برد.

وی اشاره کرد: کادر باشگاه باید انتظاراتش از تیم را مشخص و بر حسب آن بودجه تعیین کرده و بازیکن، سرمربی، مربی، کادر و غیره را انتخاب کند تا دوباره شاهد یک اسطوره سوزی دیگر نباشیم، اگر یک باشگاه بازیکن خارجی می گیرد باید در بیشتر بازی ها از وجود او استفاده کند تا با این هزینه های هنگفت، بازیکن تیم را رها نکند.

حسن شفیعی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم آن مسئولانی که قرار است برای تیم سپاهان سرمربی انتخاب کند احساسی عمل نکرده و بهترین گزینه را انتخاب کند و ما به زودی زود شاهد رسیدن به جایگاه های بالای تیم های اصفهانی که واقعا ارزش آن را دارند، باشیم.

انتهای پیام/