چگونه بفهمیم که حالت سر روبه‌جلو داریم؟
چگونه بفهمیم که حالت سر روبه‌جلو داریم؟
کارشناس حوزه ورزش گفت: وضعیت سر روبه‌جلو که گاهی اوقات «گردن محقق»، «گردن متنی»، «گردن خسته» یا «گردن خواندن» نامیده می‌شود، به وضعیتی اشاره دارد که به نظر می‌رسد سر در جلوی بدن قرار دارد؛ از نظر فنی، وضعیت سر روبه‌جلو به این معنی است که جمجمه به سمت جلو، بیش از یک اینچ، روی اطلس (که اولین مهره در گردن شما است) متمایل شده است.

سمیه الماسی در گفت‌وگو با خبرنگار الماس اظهار کرد: وضعیت سر به جلو (با نام مستعار گردن روبه‌جلو) یک ناهنجاری وضعیتی بسیار شایع است که بین ۶۶ تا ۹۰ درصد از جمعیت را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ این نوع پوسچر می‌تواند ناخوشایند به نظر برسد و باعث درد گردن، کمردرد، سردردهای تنشی و همچنین علائم دیگر شود.
کارشناس حوزه ورزش گفت: خبر خوب این است که با چند تمرین ساده، آگاهی از وضعیت بدن و تغییرات ایستگاه کاری و شما می‌توانید شروع به اصلاح این وضعیت کنید

*چگونه بفهمیم که حالت سر روبه‌جلو دارید؟

الماسی ادامه داد: ساده است، یک آزمایش کوچک انجام دهید؛ پشت به دیوار بایستید و پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید، باسن خود را به دیوار فشار دهید و اطمینان حاصل کنید که تیغه‌های شانه شما با دیوار تماس دارند، فشار دادن تیغه‌های شانه به هم می‌تواند به شما کمک کند شانه‌های خود را در موقعیت خنثی‌تری قرار دهید و با دیوار هماهنگ کنید.

سمیه الماسی بیان کرد: حال، وضعیت سر خود را بررسی کنید، آیا پشت سرتان با دیوار تماس دارد؟ اگر این‌طور نیست، شما حالت سر روبه‌جلو دارید و باید تمام تلاش خود را برای اصلاح آن انجام دهید.

*وضعیت سر/گردن به جلو چیست؟

کارشناس حوزه ورزش بیان کرد: وضعیت سر روبه‌جلو که گاهی اوقات «گردن محقق»، «گردن متنی»، «گردن خسته» یا «گردن خواندن» نامیده می‌شود، به وضعیتی اشاره دارد که به نظر می‌رسد سر در جلوی بدن قرار دارد؛ از نظر فنی، وضعیت سر روبه‌جلو به این معنی است که جمجمه به سمت جلو، بیش از یک اینچ، روی اطلس (که اولین مهره در گردن شما است) متمایل شده است.

الماسی خاطرنشان کرد: در این وضعیت ماهیچه‌ها و مفاصل جلوی گردن ضعیف می‌شوند، در حالی که ماهیچه‌های قسمت بالایی پشت و شانه‌ها واقعاً سفت می‌شوند؛ مرکز ثقل سر شما به سمت جلو (از جلو) جابه جا می‌شود، که باعث افزایش بار روی گردن شما می‌شود و می‌تواند در نتیجه منجر به اختلال در عملکرد سیستم اسکلتی عضلانی، عصبی و عروقی شود.

*تغییراتی که با وضعیت سر روبه‌جلو رخ می‌دهد

سمیه الماسی اذعان کرد: تغییراتی که با وضعیت سر روبه‌جلو رخ می‌دهد می‌تواند منجر به فشار مداوم و غیر طبیعی در عضلات، بافت‌ها و اعصاب گردن و شانه شود که می‌تواند منجر به گرد شدن شانه‌ها (افزایش کیفوز قفسه سینه) و فتق دیسک در تلاش برای جبران شود. که باعث می‌شود بار بیشتری بر روی عضلات پشت و شانه وارد شود (مانند ذوزنقه).

وی ادامه داد: هنگامی که همه این تغییرات را با هم ترکیب می‌کنید، در نهایت ممکن است به وضعیتی به نام “سندرم گردن تنش” مبتلا شوید – علائم این وضعیت می‌تواند شبیه سردرد تنشی باشد البته به همین جا ختم نمی‌شود، وضعیت سر روبه‌جلو فقط بر گردن و شانه‌ها تأثیر نمی‌گذارد. مرکز ثقل کل بدن شما نیز تغییر می‌کند، که روی تنه و هر مفصل بدن شما تأثیر می‌گذارد.

الماسی عنوان کرد: بدن شما سعی می‌کند خود را با این تغییرات موقعیتی وفق دهد که مکانیسم‌های کنترل تعادل بدن را تغییر می‌دهد، که در واقع توانایی شما را برای حفظ تعادل هنگام درگیر شدن در فعالیت‌های مختلف در طول روز کاهش می‌دهد و خطر آسیب را افزایش می‌دهد.

وی در مورد علائم وضعیت سر به جلو گفت: سفتی عضلانی، کیفوز (شانه‌های گرد بیش از حد)، سفتی/درد گردن، قوز، کمر درد، اسپاسم عضلانی، تنفس محدود، تعادل ضعیف سردرد و میگرن، بی‌خوابی، خستگی مزمن بی‌حسی و سوزن سوزن شدن بازوها و دست‌ها از جمله علائم آن است.

* چه چیزی باعث ایجاد حالت سر به جلو می‌شود؟

الماسی خاطرنشان کرد: وضعیت سر به جلو نتیجه عوامل مختلفی از جمله ضعف عضلات گردن شما کشیدگی یا رگ به رگ شدن گردن، خوابیدن در حالی که سر خود را خیلی بالا روی بالش قرار دهید، مکرراً روی مبل بخوابید و سر خود را روی تکیه‌گاه بازو قرار دهید، استفاده گسترده از رایانه، استفاده گسترده از تلفن همراه، رانندگی طولانی مدت، عادات تنفسی نادرست، حمل کوله‌پشتی سنگین و … است.

این کارشناس حوزه ورزش در مورد برنامه پیشنهادی در این زمینه گفت: اصلاح کامل وضعیت بدن وضعیت سر و شانه‌های گرد، ارگونومی، رفع درد و افزایش تحرک خود را اصلاح کنید؛ تمرینات ساده‌ای که باعث تقویت و کشش ماهیچه‌های اطراف گردن، پشت و شانه‌ها می‌شود در بهبود این وضعیت مؤثر بوده است. تمرین برای وضعیت سر به جلو تمرین وضعیت بدنی مناسب در حین انجام فعالیت‌های روزانه، همراه با کشش و تقویت ماهیچه‌های درگیر در وضعیت سر به جلو، می‌تواند شما را در مسیر درستی برای اصلاح این ناهنجاری وضعیتی قرار دهد.

انتهای پیام/ی