آخرین جزئیات از آفت زنجرک درختان خرما در خوروبیابانک
آخرین جزئیات از آفت زنجرک درختان خرما در خوروبیابانک
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از آخرین جزئیات آفت زنجرک‌ در شهرستان خوروبیابانک خبر داد.

منصور شیشه فروش در گفت‌وگو با خبرنگار الماس اظهار کرد: آفت زنجرک در ابتدا بصورت پوره بوده ولی بعد از مدتی بالغ شده و پرواز  می کند همچنین زنجرک می تواند خسارات متعددی ایجاد کند اخیراً نیز این آفت به نخلستان های شهرستان خوروبیابانک خسارت وارد کرده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان عنوان کرد: بازدید از نخلستان‌های خور‌و‌بیابانک انجام و همچنین یک جلسه مدیریت بحران به منظور بررسی وضعیت طغیان آفت زنجرک درختان خرما برگزار شد.

شیشه فروش بیان داشت: این آفت از اردیبهشت ماه فعال بوده و در برگ های درختان نخل روستای گرمه و مهرجان در شهرستان‌ خوروبیابانک بود، گفتنی است این دو روستا نخلستان های بزرگی دارند که مساحت آن جمعاً ٢۵٠ هکتار است.

*٣۵٠ هکتار نخلستان در خوروبیابانک وجود دارد

منصور شیشه فروش متذکر شد: در شهرستان خوروبیابانک حدود ٣۵٠ هکتار نخلستان وجود دارد که ٢۵٠ هکتار از آن بعنوان بزرگترین نخلستان های خوروبیابانک در روستای مهرجان و گرمه قرار گرفته است.

وی افزود: این آفت به باغداران خسارت وارد کرده و باید با آن بصورت عملیات زمینی و هوایی مبارزه کرد، تأمین سم برای کشاورزان از جمله اقداماتی است که مدیریت حفظ نباتات جهادکشاورزی برای آن اقدام کرده بود.

منصور شیشه فروش اذعان کرد: همچنین نماینده حفظ نباتات کشور نیز در جلسه مدیریت بحران حضور داشت و درخواست استان از وی این بود که با حمایت سازمان حفظ نباتات کشور، اجرای عملیات مبارزه با آفت بصورت زمینی و هوایی در خصوص کنترل این آفت و پیشگیری از خسارات به کشاورزان و باغداران انجام شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان توضیح داد: در سنوات گذشته این آفت خساراتی وارد کرده بود ولی امسال شدت خسارات زیاد است، می بایست در اسرع وقت با آفت مبارزه شود بنابراین تأکید شد حفظ نباتات استان با حمایت حفظ نباتات کشور، در اسرع وقت عملیات را انجام دهند.

*اگر آفت کنترل نشود، خسارات زیادی می زند

شیشه فروش گفت: پایش مزارع و باغات انجام شده و امیدواریم با برنامه‌ریزی که بعمل می آید، مبارزه با آفت به موقع انجام شود همچنین سازوکارهای لازم برای کنترل آفت در منطقه برنامه ریزی شد تا به کنترل آفت کمک کند.

وی در خصوص میزان خسارت وارد شده به نخلستان‌های خور‌و‌بیابانک خاطرنشان کرد: میزان خسارت با توجه به تراکم بالای نخلستان‌ها در منطقه در حال حاضر قابل تخمین نیست و بعدا برآورد خواهد شد، ولی اگر آفت کنترل نشود می تواند خسارت های زیادی را به منطقه تحمیل کند و این یکی از مشکلاتی است که نه تنها باید جلوی آن را گرفت بلکه باید از بروز خسارات جلوگیری کرد.

انتهای پیام/ ج ی