اصفهان سومین استان در ثبت نامی‌های اربعین/  ثبت نام ۲۵ هزار نفر برای سفر هوایی
اصفهان سومین استان در ثبت نامی‌های اربعین/  ثبت نام ۲۵ هزار نفر برای سفر هوایی
مدیر حج و زیارت استان اصفهان گفت: تعداد ثبت نام کنندگان در سامانه سماح تاکنون از مرز ۸۰۰ هزار نفر فراتر رفته و  تهران با ۱۱۵ هزار ثبت نامی در مقام نخست و خراسان با ۷۰ هزار نفر دوم و استان اصفهان با ۶۰ هزار نفر در رتبه سوم ثبت نام کنندگان اربعین را به خود اختصاص داده است.

به گزارش الماس حجت الاسلام حسین اژدری پیش از ظهر امروز در نشست خبری اظهار داشت: امسال حج عمره برگزار و اولویت ها و زمان های زیارتی عمره و نحوه امتیاز دهی کاروان های زیارتی اعلام خواهد شد.

 مدیر حج و زیارت استان اصفهان با بیان اینکه بعد سیاسی و عظمت اربعین برای جهان شیعه از اهمیت ویژه ای برخوردار است، افزود: همه استکبار برای ضربه زدن به اسلام بسیج شده اند و اتفاقاتی نظیر آتش زدن قرآن و هتک حرمت قرآن و شبهات گوناگون و القاء به جوانان که چرا در این گرما در پیاده روی شرکت می کنند، تبلیغات زیادی دارند و از اربعین می ترسند.

وی افزود: در سامانه سماح جمعیت، امنیت و سلامت را پیگیری می کنیم که ثبت آمار دقیق جمعیت امکان برنامه ریزی برای امنیت و سلامت افراد را بهتر فراهم خواهد کرد.

اژدری در ادامه افزود: تعداد ثبت نام کنندگان در این سامانه تاکنون از مرز ۸۰۰ هزار نفر فراتر رفته، تهران با ۱۱۵ هزار ثبت نامی در مقام نخست، خراسان با ۷۰ هزار نفر دوم و استان اصفهان با ۶۰ هزار نفر در رتبه سوم ثبت نام کنندگان اربعین قرار دارد.

حسین اژدری با بیان اینکه تاکنون ۲۵ هزار نفر به صورت هوایی و تنها ۳۶ نفر به صورت دریایی ثبت نام کرده اند، تصریح کرد: بیشترین ثبت نامی ها زمینی و از مرز مهران با تعداد ۳۹۹ هزار نفر، مرز شلمچه ۱۱۶ هزار نفر و مرز خسروی ۳۲ هزار نفر است؛ از این تعداد ثبت نامی ۳۸۷ هزار نفر آقایان و۲۲۲ هزار نفر هم خانم ها  تا کنون ثبت نام کردند و ۱۰۰ هزار نفر هم زیر ۱۸ سال هستند.

مدیر حج و زیارت استان اصفهان با اشاره به اینکه امنیت زائر از بدو خروج از منزل تا عتبات و برگشت وی مهم است، گفت: هرچه تعداد ثبت نامی در سامانه سماح دقیق تر باشد به همان میزان اکیپ های جمعیت هلال احمر و مقدار داروهایی که باید در اختیار آنان قرار گیرد و موکب ها را مجهز خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: امسال درسامانه سماح بیمه در نظر گرفته شده که وفات و خسارات ناشی از حوادث در سفر را پوشش می دهد، در سامانه سماح شخص می تواند هر یک از گزینه مورد نظر را انتخاب کند، با انتخاب گزینه ۳۵ هزار تومان، ۵۰۰ میلیون و با انتخاب گزینه ۴۵ هزار تومان، ۷۰۰ میلیون و با انتخاب گزینه ۵۵ هزار تومان، ۹۰۰ میلیون بیمه دیه پرداخت خواهد کرد، گفتنی ست بیمه در خود کشور عراق با ارائه مدارک در دفاتر بیمه  میهن پرداخت می شود

اژدری با بیان اینکه در سامانه سماح بحث ترافیک راه را با پلیس راهور داریم و ازدحام در مرزها را می بینیم و چنانچه با ازدحام مواجهه بود زمانی را انتخاب می کنیم که ازدحام نباشد یا مرز محل ترد راه تغییر می دهیم، گفت: در این سامانه می توان میزان ازدحام را مشاهده کرد تا سالمندان در مرز هایی که ازدحام کمتر است تردد داشته باشند.

وی در مورد فوت و دفن زائران در عراق اظهار کرد: چنانچه زائری در کشور عراق فوت شود اگر بستگان او خواستند در کربلا و نجف دفن شود، سازمان حج و زیارت به کنسولگری عراق یا دفتر حج و زیارت نامه زده و مراحل کار انجام می شود.

مدیر حج و زیارت استان اصفهان در رابطه با گم شدگان بیان داشت: از هر ۱۶۰ موکب اصفهان اپلیکیشن درست کرده، نقشه کربلا و نجف را قرار داده و یک نفر در هر موکب مسئول گم شدگان است، در مبادی ورودی و خروجی حرم های مطهر و خیابان های منتهی به حرم یک نفر با کاور خاص قرار دادیم و پایگاه ثابت گم شدگان در بین الحرمین وجود دارد؛ در مورد گم شدن کارت های اعتباری با اداره پست هماهنگ کرده ایم.

اژدری گفت: ثبت نام در سامانه سماح از اول محرم آغاز شده، اما شروع راهپیمایی اربعین از اول صفر تا ۲۵ صفر(۲۷ مرداد تا۲۰ شهریور) است و در بحث گذرنامه شرایط خوبی فراهم شده و نیروهای صدور گذرنامه در ۲۴۰ دفتر زیارتی مستقر شدند تا دریافت گذرنامه برای مردم  تسهیل شود.

اربعین یک فرصت طلایی برای تربیت است

حجت الاسلام مهدی گرجی در ادامه این نشست خبری اظهار داشت: اصل سفر اربعین یک حرکت الهی و معنوی است، امام حسین ( ع ) خون خودش را اهدا کرد تا بندگان را از گمراهی و ناآگاهی نجات دهد و باید از فرصت اربعین برای بیداری مردم استفاده کرد.

 مسئول کمیته فرهنگی اربعین استان اصفهان با اشاره به اینکه کمیته فرهنگی ستاد اربعین ضمن برنامه ریزی فرهنگی برای مواکب اربعین در این سفر دو زیر مجموعه نیز دارد، بیان داشت: کمیته بانوان اربعینی و کمیته رسانه که صدا و سیما و مجموعه های مختلف رسانه تحت نظر کمیته فرهنگی فعال هستند.

وی افزود: یک پیوست فرهنگی در اربعین با دستورالعمل های فاخری با نظر مقام معظم رهبری توسط دفتر نمایندگی ولی فقیه تنظیم شده و نکات ظریفی در تبلیغ و برنامه ریزی این سفر فرهنگی صورت گرفته و در قالب نماز جماعت، سخنرانی، نماهنگ، سرود و تزیین مو کب ها و برنامه ریزی برای کودکانی که به این سفر عزیمت می کنند و دانشگاه ها  متصدی تشویق دانشجویان برای تنظیم پایان نامه و مقالات در قالب زیارت ،دعا و اربعین شدند.

گرجی با بیان اینکه اربعین یک فرصت طلایی برای تربیت است، بیان کرد: مجموعه وسیعی از نیرو های شهرداری، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، دانشگاه آزاد و دانشگاه های دولتی نیز زیر نظر این کمیته فعالیت  فرهنگی خواهند داشت، سال گذشته یک جشنواره مختصری داشتیم و امسال هم با سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان بازسازی عتبات و با دستگاه های مختلف گفتگو کردیم که تصاویر، مستند و عکس تهیه و به آثار برتر جوایزی اهدا می شود.

انتهای پیام/ ج ز