افزایش ۹۰ درصدی برداشت سیب پاییزه در اصفهان
افزایش ۹۰ درصدی برداشت سیب پاییزه در اصفهان
رئیس امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان از رشد ۹۰ درصدی برداشت سیب پاییزه در استان اصفهان خبر داد.

احمدرضا ریس زاده در گفت وگو با خبرنگار الماس اظهار کرد: برداشت سیب پاییزه که از اواخر شهریور در باغ‌های بارور استان اصفهان آغاز شده است، تا نیمه آبان ادامه دارد و پیش بینی می‌شود میزان برداشت سیب پاییزه استان در سال ۱۴۰۲ به حدود ۲۲۴ هزار تن برسد که نسبت به سال گذشته حدود ۹۰ درصد افزایش داشته است.

رئیس امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: سطح کل باغ‌های سیب استان اصفهان ۲۰ هزار و ۴۰۷ هکتار است که از این مقدار ۱۸ هزار هکتار به سیب‌های زرد و قرمز پاییزه (گُلدن و رِد) و بقیه به ارقام گلاب بهاره و پاییزه اختصاص دارد.
وی گفت: بیش از ۹۰ درصد از این باغ‌ها در شهرستان سمیرم واقع شده است و در شهرستان‌های شهرضا، دهاقان، تیران و کرون، کاشان و غیره نیز برخی باغ‌های سیب با مساحت های کمتر وجود دارد.
رئیس زاده بیان کرد: بارندگی مناسب سال گذشته و به دنبال آن افزایش میزان آب قابل دسترس باغ‌های سیب پس از گذراندن یک دوره طولانی کم آبی و همچنین رعایت اصول باغداری سیب از جمله هرس و تغذیه مناسب، باعث افزایش میزان عملکرد باغ‌های سیب در سال جاری شده است.

رئیس امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان عنوان کرد: برداشت سیب از باغات سیب شهرستان سمیرم در برخی مناطق شهرستان آغاز شده است؛ در برآورد صورت گرفته امسال حدود ۱۸۵ هزار تن سیب درختی ارقام رد و گلدن از باغات شهرستان برداشت می شود.
احمد رضا رئیس زاده تصریح کرد: که از این میزان حدود ۱۰ درصد محصول ممتاز، ۵۰ درصد محصول درجه یک و ۳۰ درصد محصول درجه دو و ۱۰ درصد محصول درجه سه و صنعتی است، لازم به ذکر است شرایط اقلیمی و سرمای اول فصل باعث بروز سرمازدگی و کاهش عملکرد در سال جاری شده است.

رئیس امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان ادامه داد: خسارت ناشی از سرمای دیررس بهاره در بخش عمده ای از باغ‌ها سیب در بهار امسال و همچنین گرمای هوا در تابستان از عوامل منفی تاثیر گذار بر میزان تولید سیب پاییزه در سالجاری بوده است.

انتهای پیام/ ج