اقدامات پیش بینی شده برای کاهش آلایندگی هوا در اصفهان
اقدامات پیش بینی شده برای کاهش آلایندگی هوا در اصفهان
مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: در حال حاضر سناریو های پیشگیری و کنترل آلودگی های  شهر اصفهان تدوین شده و وظایف دستگاه های مختلف ابلاغ و قرار شد محیط زیست نظارت لازم را انجام دهد و هر دستگاهی می داند که چه کاری برای کنترل و کاهش انتشار آلودگی انجام دهد.

منصور شیشه فروش در گفت وگو با خبرنگار الماس اظهار کرد: ۳۰ درصد مساحت استان اصفهان منطقه بیابانی است؛ در ۳/۲میلیون هکتار مناطق و عرصه بیابانی ۱۴ کانون فرسایش بادی شناسایی شده که یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار از این مساحت کانون های بحرانی فرسایش بادی است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: به علت خیزش کانون های گرد و غبار در تابستان امسال ۵۳ روز هوای ناسالم داشتیم که علت آلودگی هوا در شش ماه اول سال خیزش کانون های گرد و غبار از مناطق بیابانی استان است.

*شش ماه اول سال ۵۳ روز هوا ناسالم بود

وی با بیان اینکه در شش ماه اول سال ۵۳ روز، ناسالم ثبت شده است، افزود: در کنار مناطق بیابانی استان  خشکی رودخانه زاینده رود و عدم تامین حق آبه های تالاب گاو خونی و خشکی آن موجب خیزش گرد و غبار شده است.
شیشه فروش گفت: اما در شش ماه دوم سال آلودگی هوا ناشی از منابع ثابت و منابع متحرک است، منابع متحرک مثل خودرو ها، خودروهای باربری، ناوگان عمومی و منابع ثابت مثل صنایع، کارگاه ها، کارخانه ها، مصارف گاز شهری و نیروگاه ها هستند.
منصور شیشه فروش بیان کرد: در سه سال گذشته در دانشگاه صنعتی اصفهان و محیط زیست مطالعاتی انجام شده که کانون های آلودگی هوا را شناسایی و منشا آن را بیابند و میزان انتشار آلودگی از منابع مختلف را سهم بندی و دسته بندی کند.
شیشه فروش ادامه داد: امسال با مصوبه ای که کارگروه کاهش آلودگی داشت طرح جامع کاهش آلودگی هوا را محیط زیست را با استفاده از این نتایج مطالعات در سه سال گذشته تدوین کرده است و در حال حاضر سناریو های پیشگیری و کنترل آلودگی های  شهر اصفهان تدوین شده و وظایف دستگاه های مختلف ابلاغ و قرار شد محیط زیست نظارت لازم را انجام دهد و هر دستگاهی می داند که چه کاری برای کنترل و کاهش انتشار آلودگی انجام دهد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد:  از اول فروردین امسال مرتب جلسات کارگروه کاهش آلودگی هوا برگزار و تشکیل شده است و وظایف هردستگاه رصد و پیگیری شده است که چه کار هایی باید انجام دهند.
شیشه فروش گفت: در ۲۹ دی ماه سال گذشته جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوا با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در استان برگزار شد که در آنجا چندین مصوبه به تصویب رسید که از جمله مهمترین مصوبات این جلسه این بود که سوخت پاک در تمامی جایگاه ها توزیع شود که در حال حاضر سوخت پاک در جایگاه ها توزیع می شود و نظارت آن با محیط زیست است.
وی افزود: در جلسه ای که این هفته در کارگروه اضطرار برگزار شد، تاکید کردیم در طول پاییز و زمستان باید تامین سوخت پاک، گازوئیل و بنزین در تمامی جایگاه ها انجام شود و دوم اینکه در آن جلسه تاکید شد که از مازوت استفاده نشود و از ابتدای امسال تا کنون جایی از مازوت  استفاده هم نشده است و تاکید شد که شرکت گاز تامین گاز مورد نیاز نیروگاه را انجام دهد.
شیشه فروش گفت: از دیگر موارد احیای تالاب گاوخونی و تامین حق آبه های آن بود که توسط وزارت نیرو انجام شود؛ حدود ۱۷۶ میلیون‌ متر مکعب حق آبه های تالاب مطالعه شده  که اگر این مقدار حق آبه به تالاب برسد قسمتی از تالاب را می شود احیا کرد که از وزارت نیرو درخواست داریم نسبت به این حق آبه ها اقدام کند.
شیشه فروش خاطرنشان کرد: در این طرح وزارت نیرو موظف شده که طرح احیای زاینده رود را اجرایی کند و ما شاهد آن باشیم که حق آبه های زاینده رود، زیست محیطی، فضای سبز شهر اصفهان هم تامین شود که وزارت نیرو مکلف به انجام شدن و پیگیری آن شده است.
وی با بیان اینکه از دیگر مصوبات نوسازی ناوگان حمل نقل عمومی از جمله تاکسی ها و  اتوبوس هاست، اظهار کرد: تسهیلاتی که باید در اختیار شهرداری قرار داده شود برای نوسازی و بهسازی ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی  در حال پیگیری است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تاکید کرد:  تسریع در اجرای خط دو مترو اصفهان که موجب کاهش آلودگی و افزایش سفر ها با استفاده از مترو است و همچنین اجرای طرح های نهال کاری و توسعه کمربند فضای سبز که امسال قرار است حدود ۳میلیون از نهال های تولید شده توسط منابع طبیعی و همکاری بخش های دیگر که تولید شده است در عرصه های مخلف کشت شود.
وی با بیان اینکه نهال ها متناسب با اقلیم های هرمنطقه انتخاب شده است، بیان کرد: از دیگر مصوبات این بوده است که توسعه ایستگاه های سنجش آلودگی هوا در برنامه کاری قرار گیرد و محیط زیست کشور نسبت به تقویت این ایستگاه ها به سازمان محیط زیست استان اعتباراتی برای تجهیز و تعمیر و بروزرسانی بدهد و نیز محیط زیست طرح جامع کاهش آلودگی هوا را پس از تصویب در شورای برنامه ریزی به تمامی سازمان ها و دستگاه ها ابلاغ کند که تاکیدات آن انجام شد.
وی بیان کرد: در شرایط اضطرار نیز تاکید شد که محیط زیست پایش های مستمر از واحد های صنعتی و کارگاهی انجام دهد با هدف اینکه از  انتشار آلاینده های هوا پیشگیری کند و هرگونه آتش زدن بقایای گیاهی و بقایای مزارع و فضای سبز ممنوع شد که دود ایجاد نشود و آلودگی کمتر باشد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با تاکید بر اینکه یکی از راهکار های دیگر پایش واحدهای صنعتی شهر اصفهان که در فاصله ۵۰ کیلیومتری توسط محیط زیست است، گفت: بر اساس این مصوبه محیط زیست با بررسی و پیداکردن آلودگی با آن ها برخورد کند.
شیشه فروش با اشاره به اینکه مقرر شده در آینده  کوره های تولید گچ و آجر  به مناطق دور از شعاع ۵۰ کیلومتری شهر اصفهان منتقل شود، گفت: قرار شد در شرایط اضطرار این کوره ها فعالیت نکنند.
وی گفت: اجرای طرح های بیابان زدایی، نهال کاری، طرح های آبخیز داری در عرصه های بیابانی به منظور کنترل فرسایش خاک و فرسایش بادی مورد تایید و تاکید قرار گرفته است و قرار است  انجام شود.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری استان اصفهان اذعان کرد: در کل در پاییز و‌ زمستان بخاطر شرایط پایداری هوا تجمع آلاینده ها را داریم که موجب افزایش شاخص آلودگی هوا و کاهش میدان دید می شود و اینکه استان وظایف و کارهای خود را انجام داده است ولی نیاز هایی است که کشور باید آن ها را تامین کند.
شیشه فروش ادامه داد: از جمله کارهایی که کشور باید انجام دهد افزایش اعتبارات محیط زیست در بحث تقویت پایش ها، توسعه ایستگاه های سنجش آلودگی هوا و ارزیابی مخاطرات زیست محیطی در واحد های صنعتی  که توسط سازمان محیط زیست کشور باید صورت گیرد.
وی گفت: وزارت نیرو در بحث تکمیل و اجرای طرح‌های تامین آب به حوزه زاینده رود کمک کند و تامین حق آبه های شهر اصفهان، تالاب گاوخونی، حق آبه های کشاورزی و احیای زاینده رود را داشته باشد و زاینده رود احیا باشد چرا که اگر احیا باشد کانون های گرد و غبار کم‌ می شود و همچنین شرایط فرونشست زمین کاهش یابد که یکی از مطالبات ما در استان است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تاکید کرد:  پلیس با خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی برخورد خواهد کرد و ورود و خروج های کامیون ها و تریلی ها که غیر مجاز شبانه در محدوده های شهری تردد می کنند برخورد کرده و دوربین های ثابت و سیار در سطح شهر تخلفات را ثبت کند.
منصور شیشه فروش با عنوان اینکه بخشی هم بحث اقلیمی و جایگیری شهر اصفهان در منطقه ای است که در زمانی که وزش باد متوقف یا هوا سرد و پایدار شود شرایط آلودگی را داریم، گفت: باید با این برنامه ها و همکاری همه بخش ها و دستگاه ها اثرات تشدید آلودگی را کاهش دهیم.

انتهای پیام/ج ز

  • نویسنده : یگانه شاهمیرزایی