ایجاد ۵۲۰۰ فرصت شغلی با وام های کمیته امداد/ تلاش برای ایجاد ۳۳ هزار شغل تا پایان سال
ایجاد ۵۲۰۰ فرصت شغلی با وام های کمیته امداد/ تلاش برای ایجاد ۳۳ هزار شغل تا پایان سال
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی ( ره) استان اصفهان گفت: در طرح تعهد سالانه ما نزدیک ۳۳هزار فرصت شغلی است که تا پایان سال نزدیک دو هزار ۵۰۰میلیارد تومان اعتبار برای این طرح ها در نظر‌گرفته شده که امید است از طریق بانک ها این پول تامین شود.

احمد رضایی در گفت وگو با خبرنگار الماس اظهار کرد: کمیته امداد به غیر از امکانات و خدماتی که در زمینه های فرهنگی، عمران، ساخت ساز، جهیزیه و … به مددجویان می دهد، یکی از برنامه های اصلی آن ایجاد اشتغال برای خانواده ها است و اینگونه نیست که هرکسی که عضو کمیته شد تنها از مستمری کمیته امداد امام(ره) استفاده کند بلکه این افراد باید مشاوره شغلی شوند و بر اساس مشاوره شغلی یک حرفه یا کاری را انتخاب کنند و به در آمدزایی برسد.

*برنامه ها در حوزه اشتغال زایی در کمیته امداد

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی ( ره) استان اصفهان با عنوان اینکه  هدایت شغلی یکی از برنامه های کمیته امداد امام ( ره) است، افزود: برای اشتغال زایی سه مدل برنامه اجرا می شود؛ در هدایت شغلی  کسانی که مراجعه کننده هستند مهارت شغلی را دارند ولی سرمایه  لازم را ندارند، کمیته امداد امام آن وام کم بهره را طبق جواز کسبی که فرد دارد  را در اختیار او قرار می دهد.

وی بیان کرد: بیشتر‌ خانواده های ما چون زنان سرپرست هستند که بخاطر از دست دادن شوهر می خواهند وارد بازار کار شوند برای این افراد آموزش برگزار می کنیم و  به این افراد وام کم بهره که سقف آن ۱۵۰میلیون تومان است، پرداخت می شود.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی ( ره) استان اصفهان گفت: مدل دوم مدل راهبری شغلی است یعنی اینکه یکسری از خیرین کار آفرین هستند که کار را به منزل می برند چرا که زن سرپرست باید مراقب و مواظب بیمار، بچه و یا پدر مریض است و ما به وظیفه اصلی این خانم ها که سرپرستی و‌مواظبت از این افراد را بر عهده دارند اهمیت می دهیم برای همین ما کار را به خانه می بریم.

احمد رضایی افزود: خیران کار آفرین منابع و مواد اولیه را در اختیار فرد قرار می دهد و آموزش می دهد و برکار این افراد نظارت دارد و در آخر برای این افراد بازاریابی نیز می کند.

وی تصریح کرد: مدل سوم مدل کارفرمایی است که شرکت ها و کارخانه و سازمان ها که نیرو می خواهند اگر‌ نیروهای خود را از نیروی مددجوی ما تامین کنند و آن ها را به کار بگیرند ما برای کارفرمایان دو بسته تشویقی داریم که اول به ازای استفاده از  هر فرد مددجو ۱۵۰میلیون تومان تا سقف ۴میلیارد تومان می تواند وام بگیرند و یا آن ۲۳درصد بیمه کارفرمایی را ما برای آن ها به مدت سه سال پرداخت می کنیم و کارفرما به ازای آن،  هر نیروی مددجویی که استخدام می کنند باید حداقل حقوق اداره کار به آن ها پرداخت شود و به مدت سه سال حداقل آن ها رابیمه کنند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی ( ره) استان اصفهان گفت: ما به افرادی که تحت پوشش کمیته امداد هستند و توان انجام کاری را دارند به آن ها وام می دهیم و همکاران نیز به آن ها مشاوره می دهند تا مددجویان را به سمت اشتغال سوق دهند.

رضایی تاکید کرد: پرداخت وام اشتغال تنها به افراد تحت پوشش کمیته تعلق نمی گیرد بلکه گروه پنج دهک پایین جامعه  که بیکار بوده و بیمه اجباری نداشته باشند و کارت پایان خدمت  داشته باشند( آقایان)، این افراد به سامانه حیات مراجعه می کنند و مشخصات و مدارک لازم را می دهند و در صورت داشتن شرایط مورد نیاز همکاران ما با آن ها تماس گرفته و به ما مراجعه و از وام خود اشتغالی استفاده می کنند.

وی در ادامه با بیان  همکاری و تعامل خوب بانک ها، گفت: وامی که در اختیار افراد می دهیم با سود چهار درصد و کم بهره است که با صحبت ها و رایزنی هایی که با بانک های مختلف انجام شد با حداقل ضمانت و تسهیل، وام تحویل داده شود، پرداخت اقساط این وام ها قسط های ۸۴ ماهه است که با استفاده از درآمد طرحشان پرداخت می شود.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی ( ره) استان اصفهات در‌مورد نظارت بر روند کار وام گیرنده ها، گفت: مدتی پیش در جشن خودکفایی اعلام شد که هشت هزار ۶۳۰ خانوار درآمد زا شدند و معیشت آن ها از کمیته امداد و چرخه مستمر بگیری از کمیته خارج شدند و این بخاطر نظارت های همکاران فنی و ناظران فنی در کمیته امداد امام ( ره)که در هر سه ماه یکبار نظارت می کنند و می بینند که آیا مشکلی هست برای مثال نیاز به مشاوره و یا شارژ مجدد هست یا نه و این نظارت ها مستمر و بین سه تا پنج سال است.

*ایجاد ۵۲۰۰ فرصت شغلی با وام‌ های اشتغال

احمدرضایی ادامه داد: میزان پرداختی وام ها از ابتدای سال تاکنون نزدیک پنج هزار و ۲۰۰ فرصت شغلی انجام شده است و با اعتباری بالغ بر نزدیک ۵۸۰ میلیارد تومان برای این مشاغل اختصاص داده شده است و در طرح تعهد سالانه ما نزدیک۳۳هزار فرصت شغلی است که تا پایان سال نزدیک۲۵۰۰میلیارد تومان اعتبار برای این طرح ها در نظر‌گرفته شده که امید است از طریق بانک ها این پول تامین شود.

وی با اشاره به اینکه درمورد مقدار وام ما تابع شورای پول مرکزی هستیم، بیان داشت: در حال حاضر تصمیم گرفته شده است که ۱۵۰میلیون تومان وام‌ پرداخت و مدیریت می کنیم و با توجه به وضعیت تورم‌که هرساله زیاد می شود این پول باید زیاد شود و فعلا با صحبت هایی انجام شده که مبلغ به ۲۰۰ میلیون تومان برسد. معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی ( ره) استان اصفهان خاطرنشان کرد: نزدیک ۱۱ طرح است که نزدیک ۳۰۰میلیون‌ تومان به آن ها پرداخت می شود که تعدادی طرح خاص هستند که شامل گروه ها و رشته های کشت گیاه های گلخانه ای، دامداری صنعتی و نیمه صنعتی، خرید تاکسی، ون، بوم گردی، پرورش انواع ماهیان، پرورش مرغ و طیور، راه اندازی آموزشگاه فنی حرفه ای، ساخت محصولات چوبی و فلزی و بسته بندی خشکبار و گیاهان دارویی و تولید پوشاک است که اگر‌ کسی درخواست وام دهد به آن ها۳۰۰میلیون وام می دهیم.

رضایی تاکید کرد: شعار ما این است که باید به مددجویان مهارت و فن یاد داد و با توجه به حضور‌ مشاورانی که داریم به عزت نفس و استقلال و کرامت خاص برسند و به شغل و درآمد پایدار دسترسی پیدا کنند.

انتهای پیام/ج ز  • نویسنده : محمدرضا باقری