برداشت سالانه ۱۰۰ تن کتیرا در اصفهان
برداشت سالانه ۱۰۰ تن کتیرا در اصفهان
رئیس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفت: به طور متوسط در سال حدود ۱۰۰ تن کتیرا در استان اصفهان برداشت می شود که با توجه به بارش ها میزان برداشت تغییر می کند.

آبتین میرطالبی در گفت وگو با خبرنگار الماس اظهار کرد: کتیرا گیاهی است که در صنایع دارویی پزشکی و آرایشی و غذایی استفاده می شود ولی خود این گیاه خواص دارویی ندارد.
رئیس اداره بهره برداری منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفت: در اکثر نقاط استان اصفهان گون هایی که با تیغ زدن از آن کتیرا برداشت می شود، وجود دارد اما در  شهرستان های خور و بیابانگ و آران و بیدگل این گون ها وجود ندارد
وی با بیان اینکه بیشترین برداشت کتیرا در شهرستان های تیران و کرون، بویین میاندشت، سمیرم و شهرضا است، گفت: حدود یک میلیون هکتار رویشگاه گون مولد کتیرا در استان اصفهان داریم که از این میزان تنها حدود پنج تا ۱۰ درصد آن مورد برداشت کتیرا قرار می گیرد.
رئیس اداره بهره برداری منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان در ادامه با اشاره به دلایل این میزان برداشت افزود: در استان اصفهان حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ نفر کارگر فعال و ماهر وجود دارد که در کنار دلایل دیگر بیشتر از این آمار امکان برداشت را نمی دهد.
میرطالبی افزود: به طور متوسط در سال حدود ۱۰۰ تن کتیرا در استان اصفهان برداشت می شود که با توجه به بارش ها میزان برداشت تغییر می کند.
وی عنوان کرد: امسال که میزان بارش ها زیاد بود تولید و برداشت بیشتری را داشتیم و حدود ۱۵۰ تن برداشت کتیرا بر داشت شد.
وی افزود: کتیرا از لحاظ کیفیت تفاوت زیادی دارد و از لحاظ تجاری کتیرا به دو نوع کتیرای خرمنی و مفتولی تقسیم می شود و چندین گونه گون یا توده یا واریته گون زرد هستند؛ بطور متوسط قیمت کتیرای خرمنی حدود یک میلیون تومان و قیمت کتیرای مفتولی حدود دو و نیم میلیون تومان است.
رئیس اداره بهره برداری  منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با اشاره به اینکه مصرف کتیرا در داخل کشور بسیار کم است، عنوان کرد: صادرات کتیرا بیشتر به کشورهای توسعه یافته، اروپا، امریکا و ژاپن است.

انتهای پیام/ج ز

  • نویسنده : مجیدپوستین دوز