ثبت گونه نادر جانوری «رودک عسل خوار» برای اولین بار در شهرستان اردستان
ثبت گونه نادر جانوری «رودک عسل خوار» برای اولین بار در شهرستان اردستان
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اردستان از ثبت این گونه جانوری توسط یکی از اهالی روستای اونج در زیستگاه آزاد این شهرستان خبر داد و گفت: ثبت این‌گونه جانوری در مناطق تحت مدیریت شهرستان اردستان یک اتفاق و رویداد خوب و امیدبخش برای تداوم شرایط زیستی حیات وحش شهرستان است.

به گزارش الماس به نقل از روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اردستان، حضور و زیست گونه نادر جانوری «رودک عسل خوار» برای اولین بار توسط یکی از اهالی روستای اونج این شهرستان به ثبت رسید.

حسین شواخی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اردستان ضمن اعلام این خبر، افزود: ثبت این‌گونه جانوری در مناطق تحت مدیریت شهرستان اردستان یک اتفاق و رویداد خوب و امیدبخش برای تداوم شرایط زیستی حیات وحش شهرستان است.

وی همچنین افزود که مناطق و زیستگاه های حوالی روستای اونج شهرستان اردستان یکی از مناطق بکر و مناسب برای زیست گونه‌های کم نظیر جانوری است.

بنا بر این گزارش، رودک عسل خوار که از گونه‌ پستانداران ایران است، برخلاف اکثر پستانداران، رنگ پشت آن سفید یا خاکستری متمایل به زرد و رنگ پهلوها و زیر بدن کاملاً سیاه است. در ناحیه سر، نوارهای سیاه و سفید وجود ندارد.

بارزترین ویژگی ظاهری رودک عسل‌خوار این است که برخلاف سایر جانوران روی بدن‌شان روشن‌تر از زیر بدن است، به‌طوری‌که رنگ بدن سیاه بوده و نوار سفید رنگی از بالای چشم‌ها تا انتهای دم امتداد دارد.

این گونه تک‌زی است، ولی ممکن است در گروه‌های کوچکی که حداکثر ۳ عضو داشته باشد، زندگی کند. بسیار پنهان‌کار بوده و شب‌ها در گستره خانگی خود به فعالیت می‌پردازد. با ناخن‌های قوی خود سوراخ‌هایی می‌کند و یا در سوراخ‌های طبیعی، شکاف سنگ‌ها و سوراخ درختان لانه می‌سازد. برای یافتن عسل از درختان بالا می‌رود. به علت ایجاد بوهای بسیار تند و تهوع‌آور از غده‌های زیر دم،‌ داشتن دندان‌های تیز و آرواره‌های قوی، پوست کلفت و چرم مانند و حالت تهاجمی به او لقب جنگجوی بدون رقیب داده‌اند. رودک قادر است در پوست خود که بسیار شل است بچرخد و با این عمل می‌تواند حتی حیوانی را که پشت گردنش را گرفته است گاز بگیرد.

گفتنی است فیلم کوتاهی نیز به وسیله دوربین تلفن همراه در زمان رویت حیوان به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/ف