رشد ۴۱ درصدی جمع آوری صدقات/ اقدامات کمیته امداد امام خمینی ( ر ه) برای دانش آموزان و دانشجویان نیازمند
رشد ۴۱ درصدی جمع آوری صدقات/ اقدامات کمیته امداد امام خمینی ( ر ه) برای دانش آموزان و دانشجویان نیازمند
معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی ( ره ) استان اصفهان از رشد ۴۴ درصدی طرح های کلی کمیته امداد نسبت به سال قبل خبر داد.

علی اخلاقی در گفت‌وگو با خبرنگار الماس اظهار کرد: حداقل ۸۰ میلیارد تومان پول لازم است تا بتوانیم یک سبد خیلی معمولی به بیش از ۴۵ هزار دانشجو و دانش‌آموز نیازمند تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی اهدا کنیم.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان اصفهان با بیان اینکه مبلغی را کمیته امداد برای دانشجویان و دانش آموزان نیازمند اختصاص داده خیلی اندک است، گفت: حدود چهار میلیارد تومان از طریق طرح ایتام و شرکت خیرین به‌حساب دانش آموزان و دانشجویان واریز شده است که بالغ‌بر ۲۰ هزار نفر از آن‌ها از طرف حامیان طرح اکرام تحت پوشش هستند.

وی افزود: به تعدادی از دانش آموزان نیازمند که حامیان و کمیته امداد امام خمینی کمکی به آن‌ها نکرده است از محل کمک جشن عاطفه‌ها و کمک خیرین یا مؤسسات صنعتی -صنفی به صورت خرید کالا و اهدا لوازم‌تحریر انجام می‌شود و مبالغی که در جشن عاطفه‌ها در دو روز پایانی شهریور جمع‌آوری شد به بقیه دانش آموزان نیازمند اهدا می‌شود.

اخلاقی با بیان اینکه روز ۱۰ مهرماه هم جمع‌آوری کمک‌ها در مدارس اتفاق خواهد افتاد، بیان داشت: با دریافت این کمک‌ها می‌توانیم به هریک از دانش آموزان نیازمند یک بسته اهدا کنیم.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان اصفهان تصریح کرد: حدود شش میلیارد تومان جمع‌آوری داشتیم که تنها به برخی از دانش آموزان یک بسته اهدا شد و تعدادی از آن‌ها بسته دریافت نکرده‌اند.

اخلاقی با اشاره به نحوه تحویل بسته توضیح داد: خانواده‌های خود دانش آموزان تحت پوشش نزدیک مهرماه و یا هفته اول مهرماه به دفاتر کمیته امداد مراجعه می‌کنند و بسته‌ها به مناسبت شروع سال تحصیلی به دانش‌آموز اهدا می‌شود.

وی بیان داشت: تعدادی از ادارات نیز بسته‌های تحصیلی را از حدود یک ماه قبل از خیرین تحویل و بسته‌بندی می‌کنند و در اختیار نیازمندان قرار می‌دهند به‌طور مثال فلاورجان و لنجان این بسته‌ها را آماده تحویل به دانش آموزان نیازمند کرده‌اند.

علی اخلاقی با بیان این نکته که به دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی کمک بلاعوض می‌شود، گفت: به دانشجویان دانشگاه آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی، دولتی و علمی کاربردی کمک می‌شود و هزینه دانشجویان روزانه، شبانه و طلاب آن‌هایی که خوابگاه اخذ می‌کنند مبالغی حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد هزینه پرداخت می‌شود و برای دانشجویان آزاد مبالغ کمک تا مقطع دکترا متفاوت است.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی استان اصفهان با اشاره به نحوه پرداخت کمک به دانشجویان تصریح کرد: تا سال گذشته به دانشگاه‌های محل تحصیل افراد این پول پرداخت می‌شد ولی امسال به خود کمیته امداد پرداخت شده و کمیته امداد که اطلاعات و شماره کارت این افراد را در اختیار دارد به حساب آن‌ها پرداخت می‌کند.

اخلاقی با عنوان برنامه‌های مختلفی که برای کمک به دانش آموزان و دانشجویان برپا می‌شود، بیان کرد: در طول سال برای دانشجویان، دانش آموزان و نخبگان برنامه‌هایی هست و جشن نیکوکاری ویژه دانشجویان و دانش آموزان در آغاز سال و پایان سال داریم، در طول سال برنامه‌هایی مانند برنامه نذر و قربانی ایام شب قدر، روز عید فطر، اطعام ماه محرم و اطعام پایان سال، این کمک‌ها از مردم دریافت و به‌غیراز مستمری و خدماتی که کمیته امداد پرداخت می‌کند به خانواده دانش آموزان نیازمند داده می‌شود.

وی با عنوان این نکته که ۳۱ هزار نفر از حدود ۴۵ هزار نفر دانشجویان و دانش آموزان نیازمند در طرح اکرام مشارکت داده شدند، افزود: بخش عمده کمک به دانشجویان و دانش آموزان در طرح اکرام است، این طرح اکرام به شکلی است که یک تا چند حامی می‌آیند و فرزندی را می‌گیرند و به حساب مستقیم او وجه واریز دارند، ما در کمیته امداد به صورت هوشمند نظارت می‌کنیم که یک فرزند بدون حامی نباشد..

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی استان اصفهان در ادامه عنوان کرد: به‌طور متوسط ایتام به مبلغ یک‌میلیون تومان از منبع خیرین هرماه دریافت می‌کنند و فرزندان غیر ایتام حدود ۴۰۰ هزار تومان هرماه غیرمستمری کمیته امداد مبلغ به صورت بلاعوض به خود دانش‌آموز پرداخت می‌شود.

علی اخلاقی بیان کرد: همه دانش آموزان تحت پوشش کمیته امداد طرح‌ اکرام ندارند و به خاطر مسائلی، تنها دانش‌آموز خاص که دهک نیازمندی آن‌ها زیر سه است و معمولاً پدر ندارند به طریق مختلف(یتیم هستند، پدر ازکارافتاده است و یا پدر در زندان است و ..) این افراد در داخل طرح‌ اکرام قرار می‌گیرند بقیه به صورت اقشار نیازمند هستند و ما در سامانه اکرام واردشان نمی‌کنیم.

وی افزود: افراد دیگر به صورت نیازمند شناخته می‌شوند که به صورت فصلی شش ماه از یک سال از کمیته امداد کمک‌ گرفته و خارج می‌شوند در این سه – چهار ماه یا یک سال به صورت مستمری موردی یا به صورت وام به آن‌ها کمک‌ می‌کنیم و وارد طرح‌ اکرام نمی‌شوند ولی کسانی که به صورت مستمر و حداقل سه سال زیرپوشش کمیته امداد هستند این افراد وارد طرح اکرام می‌شوند.

اخلاقی عنوان کرد: تمام این ۳۱ هزار نفر دانش‌آموز در طرح‌ اکرام هستند و برای هر یک از آن‌ها حامی قرار داده شده، حالا شاید سرانه آن‌ها پایین باشد اما عموماً سرانه این بچه‌ها بالای یک‌میلیون تومان در هرماه است.

*رشد ۴۱ درصدی در جمع آوری صدقات

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان اصفهان با بیان رشد کلی ۴۴ درصدی طرح‌ها، تصریح کرد: علی‌رغم تصورات خیلی از افراد تمام طرح‌هایمان رشد خوبی دارد مثلاً در کل رشد ما ۴۴ درصد نسبت به سال قبل بوده است در صدقات حدود ۴۱ درصد در اکرام و ایتام حدود ۳۹ درصد است و در مراکز نیکوکاری۵۴ درصد و زکوات حدود ۴۱ درصد رشد داشته است.

اخلاقی با بیان اینکه در مدت پنج ماه گذشته حدود ۵۰۰ میلیارد تومان از محل کمک‌های خیرین، صدقات، اکرام، کمک‌های امور عام‌المنفعه و زکوات به کمیته امداد امام خمینی کمک شده است، گفت: مراکز نیکوکاری که حدود ۵۶۴ مرکز هستند، مبلغ ۲۵۴میلیارد تومان به مراکز کمیته که زیرپوشش خود مرکز نیکوکاری هستند یعنی با ما تعامل دارند، کمک کردند و حدود ۲۵۰ میلیارد خود کمیته امداد کالا و پول نقد جمع‌آوری کرده است و به خانواده‌های تحت پوشش پرداخت کرده است.

وی با ذکر تعداد خانواده‌های نیازمند که بالغ‌بر ۱۲۱ هزار خانوار و جمعیتی حدود ۲۵۰ هزار نفر است، بیان کرد: هنگام تقسیم مقدار کمک‌ها بر حجم زیاد تعداد خانوارها تنها حدود دو میلیون تومان به هر خانواده می‌رسد که مبلغ چندانی نیست.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان اصفهان در ادامه گفت: مستمری این خانواده‌ها ماهیانه ۱۴۰میلیارد تومان است که۲۰ درصد این کمک‌ها را مردم می‌دهند و مابقی را دولت تأمین می‌کند تا بتوانیم به این خانواده‌ها کمک حداقلی را پرداخت کنیم.

علی اخلاقی اعتماد مردم به نهاد کمیته امداد امام خمینی را عامل رشد خدمات این نهاد به نیازمندان دانست و بیان کرد: ترویج طرح سنت‌های ویژه مثل اکرام، صدقات و انفاقات و توانمندسازی خانواده در بحث اشتغال از مهم‌ترین کار کمیته امداد است و کمیته امداد استان اصفهان در پرداخت نصف وام‌های طرح اشتغال استان مشارکت داشته است، چراکه بدون اشتغال مردم نمی‌توانند روی پای خود بایستند.

انتهای پیام/ ج ز

  • نویسنده : محمدرضا باقری