میزبانی اصفهان از ۱۵۰ دانشمند جهان اسلام
میزبانی اصفهان از ۱۵۰ دانشمند جهان اسلام
مسئول دبیرخانه پنجمین دوره اعطای جایزه بین‌المللی علمی و فناوری مصطفی(ص) گفت: روز دوشنبه آیین اعطای نشان علمی و فناوری مصطفی(ص) در چهل ستون با حضور ۱۵۰ دانشمند از جهان اسلام برگزار می شود.

به گزارش الماس، حسین ربانی پیش از ظهر امروز در نشست خبری پنجمین دوره اعطای جایزه علمی و فناوری بین‌المللی مصطفی(ص) اظهار داشت: از مهمترین اتفاقاتی که با ظهور پیامبر(ص) اتفاق افتاد بحث رهایی از جهالت بوده  و هرچه پیشرفت در علم است، ماحصل زحمات انبیاء بوده که به پیامبر اسلام ختم شد.

رئیس بنیاد انجمن نخبگان  استان اصفهان با بیان اهمیتی که اسلام برای علم قائل است، گفت: در دنیای امروز کمتر اهمیت علم و دانش از نگاه دین اسلام مطرح است؛ جایزه ای را به نام پیامبر اسلام  قرار دادیم که فلسفه این کار این بیان اهمیت علم  و دانش و فناوری از نگاه اسلام  و روایات دینی است.

مسئول دبیرخانه پنجمین دوره اعطای جایزه بین‌المللی علمی و فناوری مصطفی(ص) افزود: آگاهی از دستاوردهای جمهوری اسلامی در علم و فناوری و بیان پیشرفت ها در زمینه مراکز دانش بنیان و مراکز علمی به دنیا یکی دیگر از اهداف این رویداد است همچنین معرفی کسانی که در دنیای اسلام در رشد بشریت تاثیر گذار بوده و کسانی که اثر بدیعی ایجاد و  شخص خاصی باشد، شناسایی شوند.

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۱ تا کنون چهار دوره از اعطای این جایزه برگزار شده و تاکنون ۱۴ برگزیده داشته است که دو نفر ایرانی بودند، گفت: برای پنجمین دوره جایزه مصطفی( ص) از دی ماه سال گذشته پیشنهاد شد اصفهان میزبان باشد؛ در این رویداد برنامه هایی به مدت یک هفته با حضور ۱۵۰ نفر از کشورهای مختلف انجام خواهد شد.

وی اظهار داشت: شخصیت های برجسته علمی زیادی در کشور فعالیت دارند که در این برنامه فرصت ارتباط نخبگان داخلی با دانشمندان خارجی ومحققین شرکت های دانش بنیان فراهم می شود و تناسب این موضوع با شرایط علمی و فرهنگی اصفهان وجود دارد و دست آورد هایی  علمی و …در بلند مدت خواهد داشت.

ربانی با بیان اینکه مهمانان خارجی اصفهان سفیران ایران به جهان خواهند بود، ادامه داد: در برنامه امسال انرژی، هوش مصنوعی، پزشکی، محیط زیست، اکوسیستم علم و فناوری مورد توجه قرار دارد و  میزبان نشست های علمی دانشگاه صنعتی، دانشگاه اصفهان و شهرک علمی و تحقیقاتی و دانشگاه علوم پزشکی و… هستند.

رئیس بنیاد انجمن نخبگان استان اصفهان با بیان اینکه بعد از ظهر جمعه هفتم مهرماه افتتاحیه این رویداد در سالن اجلاس است، گفت: برنامه گردهمایی فعالان هوش مصنوعی و رویداد ترویجی دانش آموزی در حوزه فناوری های هوش مصنوعی و ارائه آخرین دستاوردهای فناورانه ۵۰ شرکت برتر کشور در حوزه هوش مصنوعی از دیگر برنامه هاست.

وی عنوان کرد: روز دوم سه برنامه موازی داریم  تحت عنوان برنامه اصلی استپ علمی با سه عنوان شبکه سازی، توسعه تکنولوژی، مدیریت نخبگان  که در محل شهرک علمی  وتحقیقاتی برگزار می شود و در پنج محور مختلف دانشمندان بر حسب حوزه  تخصص خود از شهرک علمی و تحقیقاتی بازدید خواهند داشت.

حسین ربانی بیان داشت: اصلی ترین برنامه روز دوشنبه آیین اعطای نشان علمی و فناوری مصطفی(ص) در چهل ستون برگزار می شود و پنج نفر از اساتید برتر جایزه مصطفی در نشست بعدی معرفی می شوند.

ربانی با اشاره به اینکه هزینه های این مراسم از خیرین و از منابع  وقف تامین شده است، بیان داشت:  هزینه های اجرایی را اصفهان بر عهده دارد و با همکاری و همدلی دستگاه های مرتبط تامین شده است.

انتهای پیام/ج ز