پیش‌بینی برداشت ۲۲۰ تن گندم در اصفهان/ افزایش ۳۰ درصدی خرید نسبت به سال گذشته
پیش‌بینی برداشت ۲۲۰ تن گندم در اصفهان/ افزایش ۳۰ درصدی خرید نسبت به سال گذشته
مدیر امور زراعت جهادکشاورزی استان اصفهان گفت: با توجه به سطح زیرکشت گندمی که گزارش شده است، پیش‌بینی می کنیم حدود ٢٢٠ هزار تن گندم تولید شود قابل توجه است این میزان نسبت به سال گذشته حدود ١٠ درصد افزايش دارد.

پیمان فیروزنیا در گفت‌وگو با خبرنگار الماس اظهار کرد: میزان کشت گندم آبی امسال حدود ۴۵ هزار و ٣٠٠ هکتار و کشت گندم دیم ٢٢ هزار هکتار گزارش شد، تا کنون حدود ۴٢ هزار هکتار گندم آبی و ١٨ هزار و ٩٠٠ هکتار گندم دیم به مرحله برداشت رسیده است.

مدیر امور زراعت جهادکشاورزی استان اصفهان عنوان کرد: برداشت ها در مناطق سرد و معتدل استان تقریباً به پایان رسیده و باقی برداشت ها در مناطق سردسیر مانند فریدن، بویین میاندشت، فریدونشهر، چادگان و سمیرم ادامه خواهد داشت.

فیروزنیا بیان داشت: با توجه به سطح زیرکشت گندمی که گزارش شده است، پیش‌بینی می کنیم حدود ٢٢٠ هزار تن گندم تولید شود قابل توجه است این میزان نسبت به سال گذشته حدود ١٠ درصد افزایش دارد.

وی افزود: امسال در خصوص خرید گندم نسبت به دو سال گذشته با وضعیت مطلوب تری مواجه بودیم، تا این لحظه حدود ١٠٠ هزارتن گندم بصورت تضمینی و حدود ۶ هزار تن بصورت توافقی خریداری شده که مجموع آن حدود ١٠۶ هزار تن است.

پیمان فیروزنیا با اشاره به افزایش ٣٠ درصدی خرید گندم نسبت به سال گذشته اشاره کرد: قابل ذکر است در سال گذشته ٨۶ هزار تن خرید تضمینی انجام شد و پیش بینی می کنیم امسال حدود ١٢٠ هزار تن خرید تضمینی گندم داشته باشیم.

مدیر امور زراعت توضیح داد: علاوه بر گندم که بصورت دانه برای مصرف نان خریداری شده، تاکنون حدود ۵ هزار و ۵۰۰ تن بذر گندم شامل بیش از ١٠ رقم گندم آبی و ٣ رقم گندم دیم تولید شده تا سال دیگر نیز بتوانیم تولید گندم خوبی داشته باشیم ضمن اینکه باتوجه به شرایط آب و هوایی و اقلیم متفاوت، رقم های متفاوتی تولید می شوند.

پیمان فیروزنیا در پایان خاطرنشان کرد: شهرستان های برتر در زمینه کشت گندم در استان اصفهان شامل اصفهان، اردستان و سمیرم هستند پس از این شهرستان ها نیز هرند، ورزنه و سپس دیگر شهرستان های استان در رتبه های بعد قرار دارند.

انتهای پیام/ج ی