کاهش ۲۰ درصدی سرقت در اصفهان
کاهش ۲۰ درصدی سرقت در اصفهان
فرمانده انتظامی استان اصفهان گفت: در یک ماه گذشته و با اجرای طرح محله محور توانستیم وقوع سرقت را در سطح استان تا ٢٠ درصد کاهش دهیم.

به گزارش الماس؛ سردار حمید علینقیان پور پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تسلیت ایام محرم اظهار کرد: موضوع روز ما ایام محرم و مأموریت اصلی همکاران ما در فرماندهی انتظامی استان در این روزها تأمین نظم و امنیت در دهه اول محرم  است؛ پلیس خدمتگزار در کنار مردم، سازمان ها و نهاد های فرهنگی و اجتماعی در حال خدمتگزاری است تا مراسمات در کمال نظم به بهترین شکل ممکن انجام گیرد.
فرمانده انتظامی استان اصفهان عنوان کرد: جلسات مشترک با هیئت‌های مذهبی در سرتاسر استان برگزار شد، توجیه و آگاه سازی و آموزش و ابلاغ طرح های ویژه راهور در راستای ارتقاء بیش از پیش نظم در این گونه مراسمات انجام شده است، همچنین پلیس یاران محرم توجیه شده و آموزش دیده اند، هماهنگی با دستگاه های امدادی و خدماتی در راستای تأمین نظم و امنیت مراسم انجام شده و همچنین اقدامات دیگری در خصوص برگزاری مراسمات محرم در دستور کار بوده است.
علینقیان پور در خصوص عملکرد یک ماهه خود پس از انتصابش در اصفهان بیان داشت: طرحی تحت عنوان امنیت محله محور را از ابتدای کار درنظر گرفتیم، همکاران سابق نیز در این خصوص طرح هایی داشتند، تحت یک جمع بندی متوجه شدیم هرمحله شرایط فرهنگی، امنیتی، اجتماعی و اقتصادی به‌خصوص خود را دارد بنابراین متناسب با آن محله، مأموریت های پلیسی را برای هر مرحله که شامل هزار و ١٨٧ محله است جمع بندی، صدر بندی، اولویت بندی کرده و متناسب با محیطی که داشت، مأموریت های پلیسی را برای کلانتری و پاسگاه ها تعریف کردیم.
وی افزود: بیش از ٢۵٠ طرح با موضوع پیشگیری از جرائم، مبارزه با مواد مخدر، آگاه سازی و مبارزه با سرقت را باتوجه به اصول جرم شناسی تهیه کرده و مورد اجرا گذاشتیم؛ اقدامات با حضور پلیس های تخصصی استان و شهرستان در هر محل، ملاقات با معتمدین محل، ائمه جمعه، فرهنگیان، اصناف، اساتید دانشگاه و اصناف مختلف بود که بیش از ۶٧ نفر کارشناس، مربی و مددکار اجتماعی از سوی انتظامی استان این طرح را در محلات یاری  کردند.
حمید علینقیان‌پور توضیح داد: ارزیابی ها نشان داد ظرف یک ماه گذشته به هدف رسیدیم ضمن اینکه هدف ما ارتقاء احساس امنیت در سطح جامعه بود.
فرمانده انتظامی استان اصفهان با اشاره به اینکه در خصوص سرقت در قالب طرح محله محور ده ها طرح عملیاتی در آگاهی تعریف شد، ادامه داد: حدود ۴٠٠ فقره سرقت سنگین‌ و صدها متهم دستگیر شده و تحویل مراجع قضایی شدند، چندین باند سارقان خطرناک و ده ها سارق به عنف نیز در این طرح دستگیر شدند.
علینقیان‌پور گفت: انهدام ٢٣ باند سرقت و دستگیری دو هزار و ١۵٨ سارق و کشف بیش از ١٠٩ میلیارد تومان وجه سرقتی از جمله نتایج خدمات فرماندهی انتظامی در ظرف یک ماه است، همچنین کشف و جمع آوری صدها سلاح جنگی و شکاری، دستگیری بیش از ١۵٠ نفر اراذل و اوباش خطرناک محلی از جمله دستاوردهای طرح محله محور است.
وی با اشاره به اینکه در یک ماه گذشته و با اجرای طرح محله محور توانستیم وقوع سرقت را در سطح استان تا ٢٠ درصد کاهش دهیم، افزود: کشف سرقت و اموال مسروقه و دستگیری سارقان افزایش قابل توجهی داشت؛ در خصوص وجود اراذل و اوباش نیز سعی کردیم اراذل و اوباش را شناسنامه دار کرده و سعی داریم کوچک ترین فعالیت هایشان را نیز رصد کنیم.
حمید علینقیان‌پور در خصوص قاچاق کالا اذعان کرد: باتوجه به تأثیر قاچاق بر اقتصاد کشور، در طرح محله محور تعداد قابل توجهی کالای قاچاق دپو شده با ارزش تقریبی هزار میلیارد و ۵٩٣ میلیون ریال کشف شد، بیش از ١٠٠ نفر قاچاقچی اصلی دستگیر و ٩٨ دستگاه خودرو و اقلام بسیار زیادی کشف و توقیف شده است.
فرمانده انتظامی استان اصفهان اعلام کرد: در یک ماه گذشته، پلیس های راه و راهور علاوه بر خدمات پلیسی، اقداماتی در خصوص ترافیک جاده ای و درون شهری انجام دادند که بسیاری از این طرح ها بعنوان طرح نمونه در فراجا شناخته و درسراسر کشور ثبت شده است.
علینقیان‌پور متذکر شد: همکاران در پلیس فتا با شناسایی بیش از دو هزار و ۴٠٠ مورد سایت های مجرمانه در فضای مجازی، آنها را جهت تعیین و تکلیف به مراجع قضایی معرفی کردند، با آموزش های عمومی و همگانی همراه با تهیه محتوای آموزشی در خصوص ارتقاء سطح اطلاعات و فرهنگ فضای جامعه کمک کردند، مشاوره و آموزش‌های عمومی و پاسخگویی به تلفن های بیش از ۶ هزار و ٢۴۵ مورد تلفن شهروندان در تیرماه از جمله خدمات پلیس فتا است قابل ذکر است بیش از ٨۵ درصد از جرائم سایبری در استان اصفهان منجر به کشف شده است.

حمید علینقیان‌پور در رابطه با وضعیت کلانتری حصه اظهار کرد: زمینی که قبلاً برای کلانتری در حصه درنظر گرفته بودند مناسب نبود، در دیدار شهردار و شورای شهر در هفته گذشته این موضوع بیان و زمین مناسب انتخاب شد و در حال بستن قرارداد برای ساخت هستیم.
فرمانده انتظامی استان اصفهان در رابطه با سرقت های خرد در استان عنوان کرد: اعتقاد داریم سرقت های خرد تاثیرات روانی روی خانواده ها می گذارد، به این نتیجه رسیدیم که اگر مال‌خر وجود نداشته باشد سارق تمایل به سرقت مخصوصاً سرقت های خرد را پیدا نمی کند بنابراین مالخرها را تحت رصد دقیق قرار داده، شناسنامه دار کرده و برخورد کرده ایم و در می آن در ماه گذشته ٢٠ درصد کاهش سرقت داشتیم  اما هنوز کافی نیست و برنامه هایی در این خصوص برای مردم نیز اقدامات پیشگیرانه در خصوص سرقت های خرد درنظر گرفتیم.
علینقیان‌پور در خصوص تعطیلی مرکز نظام وظیفه ناجا در اصفهان گفت: اصفهان مرکز آموزشی شهیدبهشتی را داراست که ظرفیت تربیت کادر و نیروی وظیفه را دارد، باتوجه به وضعیت اجتماعی فرهنگی اصفهان، سلسه مراتب فرهنگی در حال حاضر تربیت نیروی کادر را مدنظر قرار داده است.
حمید علینقیان‌پور در رابطه با متجاهران در استان گفت: اعتیاد یک معضل اجتماعی است وظیفه داریم متجاهران را سامان‌دهی کنیم، موضوع جمع آوری متجاهران با شهرداری درمیان گذاشته شد تا کمپ های متعدد توسط شهرداری زده شود و کارهای نظارتی را ما انجام دهیم، شهرداری قرار است در این خصوص تصمیماتی بگیرد و تا زمان اعلام شهرداری منتظر خواهیم ماند.

حمید علینقیان‌پور تصریح کرد: شیوه برخورد مأموران با متهمان در بالای شهر و پایین شهر فرق دارد، در دوره تعالی رفتار روی این موضوع کار می کنیم تا ماموران در همه مناطق بصورت یکنواخت و به یک شیوه خدمات بدهند.
علینقیان‌پور گفت: در رابطه با گذرنامه و سفر اربعین، اقدامات خوبی درحال انجام است مکان یابی خوبی در حال انجام است، مردم اصفهان توجیه شوند ۴٨ ساعت قبل از رفتن برای گذرنامه اقدام نکنند بلکه زودتر برای آن اقدام کنند.

حمید علینقیان‌پور اظهار کرد: محدودیتی برای دوربین نداریم و در سطح شهر به اندازه کافی دوربین وجود دارد، دوربین لباسی برای نیروها در حال افزایش است درصد بالایی از نیروها مجهز به دوربین هستند الباقی نیردها نیز بزودی تجهیز خواهند شد.
علینقیان‌پور ادامه داد: ناوگان راهور را با خرید موتورسیکلت متناسب با مأموریت هایی که تدارک دیدیم چابک سازی کردیم، موتورسیکلت‌ سواران اعمال قانون خواهند کرد و با حضور به موقع در صحنه های تصادف، گره های ترافیکی شهر را باز خواهند کرد.
وی در خصوص وجود شوتی ها در استان اصفهان افزود: راهور برای رسیدگی به موضوع مکلف شده است ما بعضا ابزار نگهدارنده این خودرو ها را فراهم کردیم بنابراین یا سمت اصفهان نمی آیند و یا از جاده های فرعی حرکت می کنند.
حمید علینقیان‌پور گفت: انتخابات دستورالعمل ویژه ای خواهد داشت، ستاد انتخابات تشکیل شده، کارهای مقدماتی را ابلاغ کردند و درحال انجام کارهایش هستیم ما تابع دستورات و فرامین سلسله مراتب فرماندهی خودمان و نظام هستیم.

انتهای پیام/ج ی

  • نویسنده : زهره حسینی