۳۱۰ مشاور املاک غیرمجاز در اصفهان پلمب شد
۳۱۰ مشاور املاک غیرمجاز در اصفهان پلمب شد
مسئول هماهنگی دبیرخانه کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات استان اصفهان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۳ هزار بازرسی توسط گشت‌های مشترک در سطح استان اصفهان انجام و ۳۱۰ مشاور املاک غیرمجاز شناسایی و پلمب شد.

به گزارش الماس به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان؛ قدرت اله نوری مسئول هماهنگی دبیرخانه کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات استان اصفهان با اشاره به افزایش چشم‌گیر اجاره‌بها مسکن از ابتدای تابستان و آغاز فصل جابه جایی مستاجران اظهار داشت: رئیس جمهور در هفتمین جلسه شورای عالی مسکن بر ساماندهی و نظارت بر کنترل مشاوران املاک تاکید کرد.   

وی افزود: در این راستا دستور العملی تهیه شد و کارگروه‌های استانی و شهرستانی شکل گرفت و یکی از مواردی که در کارگروه مطرح شد تشکیل گشت‌های مشترک با حضور نماینده راه و شهرسازی، اداره کل تعزیرات، پلیس اماکن، نماینده امور مالیاتی و نماینده اتحادیه و اصناف و دیگر دستگاه های ذیربط بوده که اکنون در حال اجرا است.   

مسئول هماهنگی دبیرخانه کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات استان اصفهان با بیان اینکه ۹ مورد تخلف در بنگاه‌های معاملاتی املاک سراسر کشور شناسایی شده که گشت‌های مشترک آن‌ها را کنترل می‌کنند، عنوان کرد: راه‌اندازی گشت‌های کنترل تاثیر بسزایی برای کنترل قیمت اجازه بها و مسکن دارد.  

وی خاطرنشان کرد: سال جاری تاکنون ۳ هزار بازرسی توسط گشت‌های مشترک در سطح استان اصفهان انجام و ۳۱۰ مشاور املاک غیرمجاز شناسایی و پلمب شد.   

نوری با اشاره به اینکه حدود ۱۶۰ میلیون تومان جریمه نقدی برای این مشاوران املاک غیرمجاز اعمال شد، اضافه کرد: بیشترین تخلفاتی که توسط گشت‌های پایش کنترل می‌شود، نداشتن پروانه کسب مشاوران املاک است زیرا مشاهده شده بیشتر، این بنگاه‌های غیرمجاز باعث اخلال در بازار اجاره و افزایش قیمت‌ها می‌شوند.   

وی، کنترل ثبت قرارداد اجاره‌بها در سامانه و اخذ کد رهگیری، گران فروشی و دریافت حق الزحمه‌ بیش از تعرفه تعیین شده در نرخ‌نامه اتحادیه مشاوران املاک را از جمله مواردی برشمرد که توسط گشت‌های مشترک بررسی می‌شوند.  

مسئول هماهنگی دبیرخانه کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات استان اصفهان اضافه کرد: تعرفه‌های تعیین شده در نرخ‌نامه اتحادیه مشاوران املاک حتما باید در معرض دید مستاجران و مالکان برای تنظیم قرارداد، باشد و این ها مواردی است که در گشت‌های مشترک، کنترل و در صورت تخلف اعمال قانون می‌شود.  

وی گفت: از ابتدای تابستان سال جاری طرح نظارت‌ بر مشاوران املاک تشدید شده و آماری که از شهرستان‌ها و فرمانداری ها و سایر دستگاه‌ها حاصل شده، نشان می دهد که تاکنون کنترل مناسبی صورت گرفته است.

 انتهای پیام/ی