۵٠ میلیارد تومان خسارت سیل خردادماه به راه‌های اصفهان
۵٠ میلیارد تومان خسارت سیل خردادماه به راه‌های اصفهان
معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: ٢٠ کیلومتر از راه های بزرگراهی، هشت کیلومتر از راه های اصلی، ١٣٨ کیلومتر از راه های روستایی و فرعی، ١٨ دستگاه پل و آب‌نمای محورها تحت تأثیر خسارات سیل قرار گرفتند در کل ٢۴۶ کیلومتر از روسازی راه های استان در این مقطع زمانی دچار مشکل شده و ۶٧ دستگاه پل و آب‌نمای محورها و مجموعأ نزدیک به ۵٠ میلیارد تومان خسارت به کل راه ها وارد شد.

مهدی فقهی در گفت‌وگو با خبرنگار الماس اظهار کرد: باتوجه به گزارش هواشناسی مبنی بر بارش های پراکنده در سطح راه های استان، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اعلام آمادگی به تمام ادارات شهرستان ها داده و ماشین آلات و نیروی انسانی مستقر در راهدارخانه ها را فراخوان داده بودیم.

*راه شش شهرستان در سیل اخیر دچار خسارت شد

معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان عنوان کرد: در سیل اخیر که در تاریخ ١٨ و ١٩ خرداد ماه ۱۴۰۲ رخ داد متاسفانه بر اثر شدت بارش ها خسارت های زیادی به راه ها، پل ها و ابنیه وارد شد گفتنی است شهرستان های درگیر سیل استان شامل نایین، خورو بیابانک، کوهپایه، ورزنه، هرند و اردستان بودند.

*خسارت های سیل به شهرستان نایین

فقهی بیان کرد: در حوزه شهرستان نایین، محور بزرگراهی نایین_اردستان، چوپانان_هفتومان، سه راهی مشجری، چوپانان_ خور تا حوزه پلیس راه، محورهای روستایی کجان، فیض آباد، حاج کاظم، مهراوران، محور بزرگراهی نایین_ انارک، محور روستایی حجت آباد_ آشتیان و برخی محورهای دیگر خسارت راه داشتیم.

*خسارت های سیل به شهرستان ورزنه و هرند

وی خاطرنشان کرد: در حوزه ورزنه_ تالاب گاوخونی، پنج کیلومتر از محور ندوشن، یک کیلومتر از محور ورزنه_ گردنه ملااحمد، یک کیلومتر از محور (کرویت)، یک دستگاه آب نما در این محور و همچنین در حوزه هرند دو کیلومتر از محور هرند_باقرآباد تحت تأثیر خسارات سیل قرار گرفت.

*خسارت های سیل به شهرستان خور و بیابانک

مهدی فقهی اذعان کرد: در حوزه خور و بیابانک، محور هفتومان به چوپانان به طول ٢٠ کیلومتر و ١۵ دستگاه ابنیه فنی و آبنما و پل، محور خور_مصر به طول ١۵ کیلومتر روسازی و پنج کیلومتر ابنیه فنی این منطقه تحت تاثیر سیل قرار گرفت.

*خسارت های سیل به شهرستان کوهپایه

معاون سازمان راهداری گفت: حوزه کوهپایه، محور کوهپایه_ تودشک به طول دو کیلومتر و پنج دستگاه ابنیه فنی، جندابه_ خیرآباد شش کیلومتر و پنج دستگاه ابنیه فنی، جندابه_ نورآباد پنج کیلومتر و سه دستگاه ابنیه فنی، تودشک_ دستگرد دو کیلومتر و سه دستگاه ابنیه فنی، علی آباد_نهوج سه کیلومتر و یک دستگاه ابنیه فنی، علون آباد_کجان چهار کیلومتر و یک دستگاه ابنیه فنی، جزه_فخرآباد یک کیلومتر و پنج دستگاه ابنیه فنی دچار خسارت شد.

*خسارت های سیل به شهرستان اردستان

فقهی تصریح کرد: حوزه اردستان، محور بزرگراهی اردستان_نایین حدود یک و نیم کیلومتر و یک دستگاه ابنیه فنی و آب‌نما، محور نهوج_خیرآباد به طول دو کیلومتر و یک دستگاه ابنیه فنی، نهوج_ علون آباد به طول سه کیلومتر و سه دستگاه ابنیه فنی، ماربین یک و نیم کیلومتر و یک دستگاه ابنیه فنی، نهوج_کجان یک کیلومتر و یک دستگاه ابنیه فنی دچار خسارت حاصل از سیل شد.

وی افزود: میزان خسارات به راه ها از ٢٠ درصد تا ١٠٠ درصد بوده که تمام همکاران راهداری با ظرفیت ٢۵ دستگاه ماشین آلات سنگین و پشتیبانی و تعداد همچنین ۵٠ نفر نیروی انسانی در این مقطع زمانی درگیر بودند تا بتوانند مسیرها را بازگشایی کنند.

مهدی فقهی متذکر شد: عوامل راهداری در ساعات اولیه سیل در محورها حضور داشتند و اقدامات پاکسازی، بازگشایی و امدادرسانی را برای کاربران راه ها انجام دادند تا بتوانند ترددهای اولیه را برقرار کنند همچنین ایمن سازی مقاطعی که دچار سیل شده بود در این محل ها انجام شد.

*۵٠ میلیارد تومان خسارت سیل اخیر به راه ها

معاون سازمان راهداری توضیح داد: ٢٠ کیلومتر از راه های بزرگراهی، هشت کیلومتر از راه های اصلی، ١٣٨ کیلومتر از راه های روستایی و فرعی، ١٨ دستگاه پل و آب‌نمای محورها تحت تأثیر خسارات سیل قرار گرفتند در کل ٢۴۶ کیلومتر از روسازی راه های استان در این مقطع زمانی دچار مشکل شده و ۶٧ دستگاه پل و آب‌نمای محورها و مجموعأ نزدیک به ۵٠ میلیارد تومان خسارت به کل راه ها وارد شد.

فقهی در پایان توصیه کرد مردم و رانندگان در هنگام بارش ها توجه ویژه ای به هشدارهای هواشناسی داشته و از تردد غیرضروری خودداری کنند، در هنگام بروز سیل حتما در محل هایی که برای توقف کردن ایمن است توقف کرده و در طول مسیر سیل حرکت نکنند.

انتهای پیام/ ج ی

  • نویسنده : فرزانه علیخانی